lek. dent.

Piotr Żarkowski

lek. dent. Piotr Żarkowski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W swojej codziennej pracy wykonję leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyki, chirurgii oraz ortodoncji.
Leczeniem kanałowym (endodoncją) interesowałem się od początku mojej pracy zawodowej. Wraz ze zdobytym doświadczeniem i odbytymi kursami - w szczególności ze stomatologii mikroskopowej - moje umiejętności pozwoliły mi na zajmowanie się tą dziedziną. Aktualnie jest to moja pasja, w której staram się nieustannie doskonalić. W szczegolności cieszę się, że wielu kolegów stomatologów z Elbląga i okolic codziennie powierza mi swoich pacjentów w celu przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Drugim kierunkiem, w którym intensywnie się szkolę jest ORTODONCJA. Uczestniczę w licznych kursach i szkoleniach z tej dziedziny stomatologii, stale pogłębiając swoją wiedzę.

Wprowadzam do mojej praktyki nowoczesne rozwiązania, a w szczególności te które stają się złotym standardem postępowania. W swojej pracy planuję kompleksowe leczenie Pacjenta we współpracy z lekarzami innych specjalizacj takich jak: protetyka, chirurgia, ortodoncja, implantologia. W relacjach z Pacjentami najbardziej zależy mi na dobrym kontakcie i zrozumieniu procesu leczenia, dlatego część wizyty poświęcam na rozmowę - wyjaśnienie istoty problemu i przebiegu leczenia.

Prywatnie jestem pasjonatem sportów wytrzymałościowych głównie triathlonu, oraz fotografii przyrodniczej :)

Kursy, szkolenia i konferencje

Kursy, szkolenia i konferencje, w których brałem udział:

Akademia Kaizen. Bezpośrednie odbudowy zębów trzonowych wyzwaniem dla dentystów oraz kompozytów.
Prowadzący: dr n. med. Agnieszka Pacyk 9 września 2016 r. Elbląg

Sesja Specjalna Pascala Magne.
21-23 czerwca 2016 Sopot

Optymalne zarządzanie tkankami twardymi podczas preparacji do uzupełnień estetycznych. Praktyczny kurs preparacji do koron i mostów pełnoceramicznych.
dr Rafał Mędzin Łódź 10.04.2016

Konferencja Endomeeting.
Łódź 07-10 kwietnia 2016

Success Stairs Microscope Dentistry "Nowa era stomatologii zachowawczej. Success Stairs".
lek dent Maciej Czerwiński 20.02.2016 Toruń

Preparacja zębów pod korony i mosty - Krystian Kris Owczarczak.
16.05.2015 Warszawa

Konferencja Endomeeting.
Łódź 10-12 kwietnia 2015

Konferencja Dental Spaghetti.
Kraków 21.03.2015

Estetyka wg STYLE ITALIANO dr Jordi MAnauta.
Kraków 20.03.2015

Techniki iniekcji toksyny botulinowej.
28.02.2015 Rumia

Konferencja Pulp Fiction 16. Kielce 04-06.12.2014:

  • - Dr Michał Jóźwiak -Precyzyjne trójwymiarowe obrazowanie zębów za pomocą renderowanych danych z CBCT z użyciem oprogramowania Simplant.
  • - Dr Dorota Chojnacka -Jak omijać pułapki endodontyczne -7 zasad endodonty praktyka.
  • - Dr Witold Jurczyński -Współczesna diagnostyka i wytyczne do leczenia problemów śluzówkowo-dziąsłowych.
  • - Prof. Arnaldo Castellucci -Nowe technologie w endodoncji: od preparacji do wypełnienia. Mikrochirurgia endodontyczna : najnowocześniejsze rozwiązania.
  • - Dr Sashi Nallapati -Diagnostyka i wyzwania w leczeniu endodontycznym.Zobliterowane kanały, strategie postępowania.
  • - Dr Freddy Belliard -Rekonstrukcja zębów leczonych endodontycznie. Sposoby i techniki odbudowy zęba z punktu widzenia endodonty.
  • - Dr Monika Dzieciątkowska -Zastosowanie ruchu adaptacyjnego w leczeniu kanałowym.
  • - Dr Tomasz Machan -Repetytorium z chirurgii endodontycznej.
  • - Dr Michał Baranowski- Endokorona, licówka, most aet na linii gabinet-pracownia.

Kurs dla lekarzy stomatologów pt. "Droga do mistrzowskiej stomatologii" Dr n. med. Krystian Owczarczak
22.11.2014, TORUŃ

7 kroków ENDO - przygotowanie do sprawnego wykonywania procedur endodontycznych
14.11.2014, Elbląg

szkolenie dr n. med. Maciej Kuźmiński, „Mikropskopowy kurs powtórnego leczenia kanałowego i usuwania złamanych narzędzi”
Łódź 24-25.10.2014

szkolenie dr n. med. Maciej Kuźmiński, „Pierwotne leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu, czyli jak uniknąć kłopotów? Sprawdzone własne metody pracy”
Łódź 17-18.10.2014

Qui bene diagnoscit bene curat czyli słowo o najczęstszych błędach diagnostycznych i leczniczych w schorzeniach jamy ustnej, twarzy i szyi)
14.06.2014 Gdańsk

Kurs dla lekarzy stomatologów pt. "Wydłużanie koron klinicznych zębów z punktu widzenia praktyka. DIAGNOSTYKA - PLANOWANIE - ZABIEGI"
Dr n. med. Witold Jurczyński 7 czerwca 2014

Kurs dla lekarzy stomatologów pt. "Trudna endodoncja"
prof. dr hab. n. med. Jerzy Krupiński 26 kwietnia 2014

Konferencja Endomeeting. Łódź 04-05 kwietnia 2014r.:

  • - dr C. John Munce "Zastosowanie powszechnie używanych instrumentów oraz materiałów w celu przezwyciężenia trudności w leczeniu endodontycznym"
  • - dr Elisabetta Cotti "Wybrane problemy leczenia endodontycznego"
  • - dr Antonis Chaniotis "Strategie i schematy postępowania w przypadku powikłań leczenia endodontycznego"
  • - dr Krzysztof Gończowski "Powtórne leczenie endodontyczne oraz leczenie powikłań
  • - udrażnianie kanałów korzeniowych, usuwanie złamanych instrumentów"
  • - dr Maxim Stosek "Od Apexu po brzeg sieczny. Adhezyjne odbudowy po leczeniu endodontycznym"
  • - dr Rafał Mędzin "Współczesne koncepcje odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym"

ENDOKORONA - ALTERNATYWNE POSTĘPOWANIEZ ZĘBAMI LECZONYMI KANAŁOWO
Prowadzący: lek. stom. Monika Dzięciątkowska . 14.03.2014 Elbląg

Kurs dla lekarzy stomatologów pt. "Kompozytowe wariacje na temat" oraz seminarium demonostracyjne "Wkłady koronowo-korzeniowe - wskazania i postępowanie kliniczne"
Dr n. med. Marcin Aluchna 22 lutego 2014

First Step - pierwsze kroki pracy w powiększeniu
dr. n med Michał Jegier 11.01.2014 Łódź

Endodoncja

Lecznie kanałowe wykonywane jest przy użyciu mikroskopu w pozycji leżącej pacjenta, w znieczuleniu (jest bezbolesne), w izolacji koferdamem (ślinochronem), poprzedzone w przypadku dużych zniszczeń zęba odbudową ścian zęba (jest to wymóg skutecznego leczenia kanałowego), z użyciem wiodących na świecie systemów do leczenia kanałowego (narzędzia rotacyjne) oraz wypełniane metodą termoplastycznej gutaperki- podgrzana, płynna gutaperka (system BL), ostateczne zablokowanie systemu kanałowego przed ponowną infekcją wykonywane jest materiałem światłoutwardzalnym (odbudowa zęba).

Każde leczenie poprzedzone jest analizą zdjęcia rtg (w przypadku nie posiadanie zdjęcia rtg zęba, który ma być leczony, jest ono wykonywane bezpłatnie w gabinecie) oraz zakończone zdjęciem rtg (także wliczone w cenę leczenia)- gabinet wyposażony jest w radiofizjograf wykonujący najwyższej jakości komputerowe zdjęcie rentgenowskie.

Całe leczenie kanałowe odbywa się na jednej wizycie lub w skomplikowanych przypadkach maksymalnie na dwóch wizytach.

W 90 % przypadków leczenie kanałowe wykonywane jest podczas jednej wizyty jeśli nie wymaga dodatkowych procedur przygotowawczych.

Powyższe metody to złoty standard we współczesnym leczeniu kanałowym

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych. W swojej pracy wykorzystuję sprawdzone metody leczenia ortodontycznego za pomocą aparatów stałych i ruchomych.

Aparaty ruchome – aparaty, które można na określony czas wyjmować (np. do mycia zębów lub jedzenia). Nowoczesnym rozwiązaniem są przezroczyste aparaty nakładkowe dla dorosłych (Invisalign). Aparaty stałe – aparaty ortodontyczne mocowane na określony czas do zębów za pomocą zamków ortodontycznych, do których z kolei przymocowuje się oddziałujące na zęby łuki ortodontyczne. Aparaty stałe mogą być: metalowe (tradycyjne), estetyczne (z zamkami kompozytowymi lub porcelanowymi)

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego zęby trzeba leczyć pod mikroskopem?

​ Wskazaniami do leczenia pod mikroskopem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte( zobliterowane) kanały czy też zakrzywione korzenie. Złamanie narzędzia endodontycznego, perforacja (czyli przebicie ściany zęba) lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów - te przypadki można rozwiązać skutecznie tylko przy użyciu mikroskopu. Mikroskop zwiększa szanse na prawidłowe leczenie poprzez powiększenie pola zabiegowego - w myśl zasady jeśli widzę problem to wiem jak go rozwiązać, wyleczyć.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem obecnie wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że jest ono bezbolesne. ​

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Uzależnione jest od stopnia skomplikowania i ilości kanałów. Przybliżony czas to między 45min a 2h ( krócej zęby jednokanałowe dłużej wielokanałowe) i jest wykonywane na jednej, maksymalnie dwóch wizytach. ​

Dlaczego kiedyś leczyłem/leczyłam ząb kanałowo przez długi czas, na wielu wizytach a teraz są to jedna lub dwie wizyty?

Wynika to z ciągłego rozwoju tej dziedziny stomatologii. Nowoczesne metody skracają czasochłonne procedury i pozwalają na skupieniu się na istotnych kwestiach leczenia czyli na dokładnym odkażeniu systemu kanałowego i szczelnym wypełnieniu, co potwierdzają badania kliniczne. Statystyki podają, że całkowite wyleczenie zębów metodą jedno lub dwuwizytową sięga: przy leczeniu zębów bez zmian okołowierzchołkowych - 95%, ze zmianami okołowierzchołkowymi w leczeniu pierwotnym (pierwszorazowym)- 85%, ze zmianami okołowierzchołkowymi przy powtórnym leczeniu (reendo) - 80%. W porównaniu do metod wielowizytowych jest to znaczy wzrost powodzeń w leczeniu kanałowym.

Czy leczenie kanałowe gwarantuje utrzymanie zęba przez wiele lat?

Leczenie kanałowe w ok. 95% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi czas, jednak lekarz nie jest w stanie dać pacjentowi gwarancji efektu. Bierze on odpowiedzialność za zgodny ze sztuką medyczną proces leczenia. Bardzo istotna jest również szczelna i wytrzymałą odbudowa po leczeniu kanałowym, w wielu przypadkach to odbudowa odpowiada po kilku latach za sukces leczenia.

Czy nie lepiej usunąć ząb?

Usunięcie zęba powinno być wyborem ostatecznym i jest wyborem w konsekwencji znacznie droższym niż leczenie kanałowe . Koszt wprowadzenia implantu lub mostu protetycznego w miejsce po usuniętym zębie i odtworzenia korony zęba wynosi co najmniej 2-3 tysiące złotych. Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką po usuniętym zębie, ich przesunięcie i prawdopodobnie w wielu przypadkach niemożliwość jakiegokolwiek leczenia odtwarzającego brakujący ząb.

Dla lekarzy

Zapraszam kolegów stomatologów do rozpoczęcia współpracy w dziedzinie endodoncji

Prowadzona przeze mnie praktyka współpracuje z innymi gabinetami i klinikami stomatologicznymi. Lekarze prowadzący leczenie zachowawcze, protetycy, chirurdzy i ortodonci powierzają mi swoich Pacjentów w celu przeprowadzenia zabiegów leczenia kanałowego. Jest to dla mnie dodatkowy motywator do dalszego rozwoju w tej dziedzinie stomatologii.

U Pacjentów spoza GABINETÓW STOMATOLOGICZNYCH Stare Miasto ul. Kowalska przeprowadzam jedynie ustalone przez lekarza prowadzącego leczenie endodontyczne (jeśli planowane jest zakończenie leczenia - odbudowy w moim gabinecie proszę o zaznaczenie tego na skierowaniu lub poinfomowanie pacjenta o konieczności przekazania takiej informacji).

Zapraszam do zapoznania się z informacjami odnośnie współpracy, zakresu zabiegów oraz metod mojej pracy.

ZAKRES ZABIEGÓW

Obejmuje leczenie pierwotne i wtórne,a także leczenie:

  • zębów ze skomplikowaną anatomią (kanały wąskie, zobliterowane, z dużymi krzywiznami)
  • poszukiwanie ujść kanałów korzeniowych
  • przygotowanie filarów pod leczenie protetyczne - możliwość zacementowania, zaraz po leczeniu kanałowym, wkładu z włókna szklanego
  • przewlekłe zmiany okołowierzchołkowe
  • usuwanie złamanych narzędzi
  • usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych
  • diagnostyka pęknięć dna komory i korzeni
  • zamykanie bardzo szerokich wierzchołków - zresorbowanych, z niezakończonym rozwojem przed lub po resekcji (MTA)
  • zamykanie perforacji dna komory i korzeni (MTA)
  • METODY PRACY

    Leczenie kanałowe poprzedzam analizą zdjęcia rtg pacjenta, w przypadku nie posiadania zdjęcia przez pacjenta sam wykonuję zdj rtg Leczenie kanałowe przeprowadzam pod mikroskopem zawsze w koferdamie- z odbudowanymi ścianami zęba (jesli wymaga tego sytuacja kliniczna), zawsze w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych (Pro Taper Next). Chemiczne oczyszczanie aktywuję ultradźwiękami. Środki stosowane do płukania to podgrzany 5,25% podchloryn sodu z dodatkowymi środkami zwiększającymi skuteczność podchlorynu (min 10ml na kanał i przynajmniej 15 min pracy NAOCl w kanale), 40% kwas cytrynowy , EDTA, oraz 2% chlorheksydyna Wypełniam kanały systemem pionowej kondensacji ciepłej gutaperki (B&L Sybronendo) z żywicą epoksydową AH Plus. Po wypełnieniu kanałów ujścia zabezpieczam kolorowym kompozytem typu flow (zwykle niebieski, kanały z perforacją czerowny). Całość dna ubytku jest zamykana kompozytem światłoutwardzalnym + inny materiał tymczasowy (zależy od stopnia zniszczenia zęba). Leczenie kończę zdjęciem rtg razem z ustnym opisem dla pacjenta wykonanych procedur i poprawności leczenia + opis dla lekarza prowadzącego. Zdj rtg udostępniam w wersji cyfrowej - możliwośc wysłania mailem lub nagrania na nośnik cyfrowy typu pendrive. Na życzenie (najlepiej zaznaczyć na skierowaniu) udostępniam zdjęcia wykonane za pomocą toru wizyjnego i aparatu fotograficznego z przebiegu leczenia.

    Wszystko (opócz przygotowania zęba-odbudowy ścian lub wydłużenia korony jeśli jest konieczne do wykonania leczenia) jest wliczone w cenę zabiegu, a pacjent jest poinformowany, że kończąc samo leczenie endodontyczne ząb zaopatrzony jest w tzw. uzupełnienie tymczasowe i na odbudowę należy udać się do lekarza prowadzącego. Całe leczenie endodontyczne odbywa się na jednej wizycie lub w skomplikowanych przypadkach maksymalnie na dwóch wizytach.

Cennik

LECZENIE KANAŁOWE PIERWOTNE

(Znieczulenia, zdjęcia rtg oraz tymczasowe zamknięcie ubytku kompozytem + inny materiał tymczasowy są wliczone w cenę zabiegu)

zęby jednokanałowe - 600 zl

zęby dwukanałowe - 800 zł

zęby trzy- i czterokanałowe - 1100 zł

LECZENIE POWTÓRNE (REENDO)

zęby jednokanałowe - 700 zl

zęby dwukanałowe - 900 zł

zęby trzy- i czterokanałowe - 1200 zł

DODATKOWO PŁATNE PROCEDURY

usunięcie wkładu metalowego - 200-400 zł

usunięcie wkładu z włókna szklanego - 200-300 zł

usunięcie złamanego narzędzia - 400-500 zł

zamknięcie bardzo szerokiego wierzchołka (MTA) - 200 zł

zamknięcie perforacji dna komory lub korzenia (MTA) - 200 zł

wydłużenie korony klinicznej (mikrochirurgia lub laser) do leczenia kanałowego - 200 zł

wydłużenie korony klinicznej z odbudową ściany zęba - 350 zł

odbudowa zęba po leczeniu kanałowym kompozytem światłoutwardzalnym - 200-500 zł

bezpośredni onlay kompozytowy z odbudową na włóknie szklanym - 300-500 zł

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

znieczulenie miejscowe - gratis

wypełnienie światłoutwardzalne - 250-500 zł

opatrunek leczniczy - 250 zł

odbudowa zęba na wkładzie z włókna szklanego - 300-500 zł

PROFILAKTYKA

konsultacja - 50-100 zł

badanie stomatologiczne z instruktażem higieny - 150 zł

badanie stomatologiczne kontrolne u stałych pacjentów podczas wizyty - gratis

fluoryzacja kontaktowa (zabezpieczenie zębów przed próchnicą) - 100 zł

PERIODONTOLOGIA

skaling (usunięcie kamienia nazębnego) - 150-250 zł

piaskowanie - 150-200 zł

skaling i piaskowanie - 250-350 zł

płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku, laseroterapia - 150 zł

leczenie zmian na błonie śluzowej - 100 zł

szynowanie rozchwianych zębów - 300-500 zł

PROTETYKA

Inlay, onlay kompozytowy - 1400 zł

Inlay, onlay porcelanowy - 1400 zł

Korona porcelanowa na metalu - 1400 zł

Korona kompozytowa - 1400 zł

Korona kosmetyczna pełnoceramiczna - 1700 zł

Licówka porcelanowa - 1700 zł

Licówka kompozytowa - 1400 zł

Most (porcelana na metalu) za jeden punkt - 1400 zł

ESTETYKA STOMATOLOGICZNA

Wybielanie zębów metodą nakładkową - 1000 zł

Wybielanie zębów w gabinecie - 900 zł

Wybielanie zęba martwego - 600 zł

ORTODONCJA

Konsultacja ortodontyczna zwykła: rozmowa, rozpoznanie potrzeb, wstępna diagnoza wad zgryzu. - 50-100 zł

Konsultacja rozszerzona zawierająca: rozpoznanie potrzeb pacjenta, dokumentację fotograficzną, skierowanie na diagnostykę radiologiczną (jeżeli wymagane), wyciski alginatowe do modeli diagnostycznych lub skan wewnątrzustny oraz plan leczenia ortodontycznego wraz z jego wyceną. 550 - 600 zł

Aparat stały – jeden łuk metalowy 3100 zł

Aparat stały – jeden łuk ceramiczny 3600 zł

Aparat stały – wizyta kontrolna za 2 łuki 300 - 350 zł

Aparat wyjmowany 900-1500 zł

Aparat wyjmowany – wizyta kontrolna 150-200 zł

Informacje kontaktowe

Telefon

(+48) 55 23 67 333

Adres

ul. Kowalska 3-5/B, Elbląg

Messenger

tymczasowo nieczynny